ישור שיניים שקוף

 
 

ישור שיניים שקוף ובלתי נראה

ללא טבעות וללא גשר

 
 

בעידן המודרני ובפרט בשנים האחרונות , הטיפול ליישור שיניים  נהיה פופולארי ונפוץ ביותר.

עקב השיפור בידע והמחקר המצטבר, שופרו הטכנולוגיות והאמצעים ליישור שיניים , כך שהטיפול נהיה בטוח יותר , תוצאותיו ניתנות לצפייה מראש בדיוק רב יותר , נוח וקצר יותר.

השיפורים הללו, בתוספת הדרישות האסטטיות הגדלות בקרב הציבור והירידה בתחלואה, הובילו לכך שיותר ויותר אוכלוסיה מבוגרת מוכנה ונמצאת מתאימה לעבור את הטיפול .

יחד עם זאת, המחסומים העיקריים  של אנשים מעל גיל 16-18 מפני הטיפול, נותרו בעיית האסטטיקה של המכשור הקונבנציונלי ("גשר, טבעות  וברזלים"), קושי בשמירה על היגיינה אוראלית,  חוסר הנוחות היחסי ומשך הטיפול הארוך.

עם השנים חלו התפתחויות לשיפור המראה של המכשור ליישור שיניים בעיקר באמצעות הקטנת מימדיו והפחתת המראה המתכת, כך לדוגמא, יוצרו סמכים ("קוביות")  לבנים/שקופים וקטנים יותר. ישנה שיטה ותיקה למדי המאפשרת הדבקה של המכשור בצד הפנימי של השן  (lingual = הפונה ללשון ) אחד החסרונות שלו הן עלות גבוהה,  בנוסף פותחה טכנולוגיה (הנקראת-self ligation) שבה אין צורך בגומיות העוטפות את הסמך הקונבנציונלי ובכך כתוצאת לוואי לביצועים המשופרים של מכשור זה, חל גם שיפור נוסף במראה ובהיגיינת הפה במהלך הטיפול.


המפנה המשמעותי ביותר מבחינת שיפור האסטטיקה במהלך הטיפול ליישור שיניים חל בעשור האחרון  בזכות שיטת INVISALIGN,   בשיטה זו אין שימוש בסמכים ומתכת כלל. השיטה מתבססת על ייצור בעזרת מחשב של סדרה פלטות (קשתיות, סדים) בלתי נראות העשויות מחומר תרמופלסטי שקוף , העוטפות את השיניים.

כל קשתית מהווה שלב בטיפול וגורמת לתזוזת שיניים נוספת על זו שיצרה הקשתית הקודמת לה בסדרה,  עד להשגת התוצאה הרצויה. מגבלה  בשיטה זו היא המחיר הגבוה משמעותית ביחס לטיפול קונבנציונלי ואף משאר הטיפולים המשופרים אסטטית.


על בסיס עקרונות דומים לזו של שיטת INVISALIGN  פותחה שיטה של חברת IROK  שאיתה יש ניסיון קליני מוכח של שש שנים במדינות רבות בעולם. השיטה הזו מתאימה ברוב מקרי ליקויי הסגר למבוגרים ולנוער החל מגיל 14.  תחילתו של הטיפול הוא בהעברת צילומי המטופל ומטבעי השיניים שלו לאנליזה של מערכת לייזר ממחושבת. באמצעות הדמיה תלת ממדית, מועברים לרופא תוכנית טיפול וסרטון המדמה את אופן הטיפול עד להשגת התוצאה הרצויה, כך שהמטופל יכול לראות כיצד ייראו שיניו בסיום הטיפול.                      

                                               

משך הטיפול נקבע על פי מספר הקשתיות הנדרש בכל מקרה עד להשגת התוצאה הרצויה.ברוב המקרים, משך הטיפול הוא כחצי מהזמן הנדרש בטיפול הקונבנציונלי ( על ידי "גשר" ), בדרך כלל כ- 7 עד 9 חודשים בממוצע.


יש להרכיב את הקשתיות כ- 20 עד 22 שעות ביממה ולהסירם בזמן הארוחות וצחצוח השינים.  הקשתיות מוחלפות אחת לשבועיים או לפי הוראת הרופא.


המעקב אחר התקדמות הטיפול דורש בדרך כלל ביקור של אחת ל- 4 עד 6 שבועות.


מאחר והקשתיות מכסות אך ורק את השיניים, ההפרעה לדיבור הינה מינימאלית וחולפת לאחר תקופת הסתגלות קצרה של יום עד יומיים.


מחיר הטיפול המלא בשתי לסתות דומה למחיר טיפול באמצעות " גשר " רגיל ובמקרים בהם מתאפשר טיפול בלסת אחת , אף פחות.

 
 

לסיכום, יתרונות השיטה


  • יישור שיניים בלתי נראה לעין ועל כן לא מפריע לסגנון החיים ולמהלך החיי יום-יום.
  • אופן הטיפול גמיש ומאפשר הסרת הקשתיות על מנת לשמור על ריח פה רענן והיגיינת פה טובה.
  • נוח וללא תופעות לוואי המאפיינות בדרך כלל טיפולים אורתודונטים רגילים.
  • הטיפול קצר, מהיר ומדויק ולכן עדיף  מכל שיטת יישור שיניים אחרת. משך ואופן הטיפול נקבע וידוע מראש.
  • מאפשרת לראות את תוצאות הטיפול לפני תחילתו בהדמיה תלת – ממדית.