הקשר בין ביולוגיית השן לרפואת שיניים איכותית

 
 

הקשר בין ביולוגית השן לרפואת שיניים איכותית (תקציר)
(נכתב ע"י דר' ניר בכר)

למאמר המלא - לחץ כאןהשן הינה איבר רקמה שמרבית מרכיביו אינם מקבלים אספקת דם, לאחר שסיים את התפתחותו. לפיכך, השן הינה אחת הרקמות היחידות בגופנו, אשר אינה בעלת יכולת ריפוי עצמי ממשי, גדילה ושחזור (רגנרציה). לשם המחשה, ניתן לתאר את מצב השן לפי אחוזי נכות. לפיכך, שן בריאה שבקעה, היא בעלת 0% נכות. כל פגיעה וטראומה טבעית או לא טבעית לאורך החיים, מעלה את אחוזי הנכות. אחוזים אלו הינם בלתי הפיכים ולא ניתנים להקטנה בחזרה.

מטרת הטיפול הרפואי בשן היא עצירה או מניעה של עלייה באחוזי נכות השן. לפיכך, טיפול מוצלח עוצר את המצב ומונע החרפתו, בעוד שטיפול לא מוצלח אינו עושה זאת ותמיד מחריף אותו.

השגת מטרה זו תלויה בקיומם ויישומם במקביל של מספר תנאים עיקריים מבחינה ביצועית של הטיפול הרפואי: מקצוענות, מיומנות והקפדה על העקרונות הרפואיים, ציוד איכותי (החל מקירור אופטימלי של המקדח בזמן ביצוע סתימה ועד המקדח בזמן השתלה ועוד), חומרים איכותיים, סטריליות ושתוף פעולה ישיר ורציף של הרופא עם טכנאי שניים מקצועי.

התנאי הקריטי ביותר הינו זמן. נושא הענקת הזמן הנדרש לביצוע הטיפול, בהתאם לסוג הטיפול וכן הזמן הנדרש בין טיפול לטיפול, הינו קריטי וחייב להיות מותאם לכל סוג טיפול באופן ספציפי. ליקוי בתנאי זה, ייפגע בהשגת המטרה גם כאשר כל שאר התנאים מתקיימים. זמן זה נקבע ע"י גורמים ביולוגייםפיזיולוגיים ומכניםטכניים.   לצערנו,הסטטיסטיקה הכללית מראה על מצב עגום בפרקטיקה של רפואת השיניים  שבו 70% מהסיבות לכלל טיפולי השיניים הן טיפולים קודמים שכשלו. פירושו של דבר, שרק 30% מהסיבות, הן סיבות טבעיות. סטטיסטיקה זו מייצגת ממוצע של מכלול סוגי ורמות טיפולי שיניים. היא עומדת בסתירה מוחלטת לרמת ההצלחה המצופה, הנדרשת והאפשרית בפרקטיקה של רפואת השיניים המודרנית. היא כוללת בתוכה פרקטיקה, שאחוז הכישלון בה מתקרב ל-0% ופרקטיקה שבה הוא עובר את ה- 70%.  
 

הטיפולים הנדרשים עקב טיפולים כושלים, הינם תמיד נרחבים יותר מהקודמים להם גם כאשר, במקרה הטוב, הם מוגדרים רפואית וכלכלית כאותה פרוצדורה. בפועל, הטיפולים הללו, לרוב, שונים ונרחבים בהיקפם ובסדרי הגודל הרפואיים והכלכליים שלהם. כך לדוגמא, סתימה שכשלה תגרור במקרה הטוב סתימה נוספת (גדולה יותר) ובמקרה הפחות טוב, טיפול שורש. בשני המקרים תחול גדילה באחוזי הנכות.

בנימה אופטימית  ולסיום, ניתן לאומר שטיפולי השיניים לא חייבים להיות "סרט" בהמשכים וללא סוף טוב.  לרפואה המודרנית, כיום, יש את הכלים בשילוב עם תחזוקה נכונה, כדי לשמר את השיניים והטיפולים שבהן למשך עשרות שנים.למאמר המלא לחץ כאן:


   למאמר המלא ....גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר